Czy warto zainwestować w gramofon?

 

Mogłoby się wydawać, że w czasach, kiedy przeciętny laptop czy pecet jest w stanie pomieścić na dysku niewyobrażalną ilość utworów, taki sprzęt jak gramofon nie będzie wzbudzał zainteresowania miłośników muzyki. Nic bardziej błędnego. Gramofony miały i mają nadal swoich zwolenników, co zawdzięczają niepowtarzalnemu, analogowemu brzmieniu.

Magia gramofonu we współczesnym świecie

Czy w dobie smartfonów, wszechobecnego Wi-Fi i Bluetooth warto kupować gramofon? Czy inwestowanie czasu i środków w takie urządzenie ma sens? Z pewnością tak. Cyfrowy zapis sygnału z założenia zawiera tylko część informacji, co z jednej strony umożliwia przesył dużej jej ilości, z drugiej jednak zubaża jakość. Urządzenie cyfrowe, nawet wysokiej klasy, technologicznie nie jest więc w stanie osiągnąć tak naturalnego brzmienia jak sprzęt analogowy.

A gramofon, zarówno stary, napędzany sprężyną, jak i współczesny, elektryczny jest urządzeniem odtwarzającym dźwięki analogowe, czyli takie, które sami wytwarzamy , jak i identyfikujemy najlepiej za pomocą zmysłu słuchu.

Klasyczny gramofon na korbę czy sprzęt elektryczny?

Choć stare gramofony odznaczają się niepowtarzalnym brzmieniem i roztaczają wokół siebie magię minionych epok, są jednak dość wymagające w użytkowaniu. Zaopatrzony w stalową igłę gramofon korbowy wymaga jej wymiany już po jednym odsłuchu, a płyta szelakowa traci na jakości z każdym odtworzeniem. To właśnie dlatego, a nie w związku z upływem czasu, wiele szelaków dostępnych na rynku jest w dość kiepskiej kondycji. Oczywiście niedogodności te nie zniechęcają prawdziwych pasjonatów starych gramofonów do zakupu nawet bardzo drogich modeli.

Współczesny gramofon elektryczny to łatwość obsługi, wysoka jakość dźwięku pozyskiwanego z płyt winylowych, a często również swoisty „ukłon” w stronę fanów szelaków. Wiele modeli (choć nie wszystkie!) ma możliwość odtwarzania nie tylko dużych i małych płyt winylowych, ale również szelakowych. Wyposaża się je również w różnego rodzaju dodatkowe udogodnienia, np. możliwość odtwarzania CD, złącze USB, radio czy Bluetooth.