Jak zacząć przygodę z sudoku

Jeszcze 20 czy 30 lat temu triumfy święciła prosta, kolorowa zabawka znana pod nazwą kostki Rubika. Ów niepozorny klocek wszedł na stałe do klasyki światowej popkultury. Sudoku to swego rodzaju matematyczna kostka Rubika, choć tylko na papierze lub w mobilnej aplikacji. Skojarzenie z kostką wcale nie jest pozbawione sensu bowiem i jedna i druga rozrywka wymagają cierpliwości i umiejętności logicznego myślenia. Sudoku również stało się niezwykle popularne i modne. Tego typu łamigłówkę rozwiązują wszyscy, nie tylko zapaleni matematycy. Warto przyjrzeć się jej bliżej ponieważ jest rewelacyjnym sposobem na zabicie nudy, rozrywką w czasie podróży lub gdy na coś czekamy. Sudoku to nie tylko zabawa ale także wytężona praca mózgu, rozwój zdolności koncentracji i logicznego myślenia a także świetna gimnastyka umysłu.

Jak wygląda plansza gry

Z pewnością każdy z nas choć raz widział planszę łamigłówki sudoku. W klasycznej wersji jest to duży kwadrat dziewięć na dziewięć zbudowany z dziewięciu mniejszych kwadratów. W każdym z nich jest dziewięć małych pól. Zadaniem gracza jest takie wpisywanie cyfr od 1 do 9 aby cyfry nie powtarzały się w obrębie małych kwadratów. Cyfry nie mogą także powtarzać się w pionie ani w poziomie. To wszystkie zasady. Gra nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Rozwiązywanie poszczególnych plansz wymaga bowiem skupienia, koncentracji i cierpliwości. Jest to jednak znakomita rozrywka umysłowa i sposób na zwiększenie wydajności naszego mózgu.

Na dobry początek

Jak najlepiej zacząć swoją przygodę z sudoku?
Jeszcze kilka lat temu najprostszym sposobem było kupno gazety gdyż sudoku rozpoczęło swą zawrotną karierę właśnie od publikacji na łamach prasy. Pojawiały się również specjalne czasopisma wypełnione łamigłówkami o różnych poziomach trudności i kształtach. Obecnie sudoku możemy rozwiązywać nawet bez wychodzenia z domu. Potrzebny nam do tego będzie smartfon za pomocą którego możemy zainstalować aplikację z sudoku. Zaletą tego typu aplikacji jest możliwość wyboru poziomu trudności. Sudoku dla początkujących to świetny pomysł by zapoznać się z zasadami gry, zobaczyć jak wygląda plansza oraz czy łamigłówka przypadła nam do gustu. Tego typu proste sudoku to również dobry pomysł na zachęcenie do gry dzieci. Trudniejszy poziom mógłby je bowiem zniechęcić a przecież chodzi tu o rozrywkę, nie żaden przymus. W aplikacjach z grą sudoku możemy wygenerować dowolną planszę na łatwym poziomie trudności. W przypadku gdyby również taki diagram okazał się zbyt trudny, możemy liczyć na przejrzyste podpowiedzi i wskazówki. Zawsze też możemy rozpocząć rozwiązywanie planszy od nowa. Z czasem możemy przejść na wyższy poziom trudności jak również spróbować innych odmian sudoku takich jak sudoku o większej liczbie pól, które trzeba wypełnić czy sudoku gdzie zamiast małych kwadratów występują obszary o nieregularnych kształtach.