Dzieje Birmy – Historia Mjanmy

Birma historia

Birma to wciąż dla wielu ludzi jest jeszcze nie odkryty kraj. Jest skrajnie różna od Polski i nawet całej Europy.
Jest jedną z najbardziej zniewolonych kolonii brytyjskich. To kraj w którym wybrana przez naród przywódczyni była trzymana pod kluczem przez 16 lat, działo się tak z rozkazu wojskowych dyktatorów, dla których Wielka Brytania jest drugim co do wielkości inwestorem. Birmy to dzieje państwa, które jest słabo rozwinięte a kiedyś było prężnym krajem. Aktualnie kraj znajduje się na dobrej drodze i idzie prosto w kierunku rozwoju, który poprawi jego pozycję w rejonie południowo – wschodniej Azji.

Birma z czasów kolonialnych

Kraj należała do koloni Indyjskich od 1886 roku. Birma to bardzo zróżnicowany kraj, to państwo z problemami wewnętrznymi na tle etnicznym co ułatwiło Anglikom podbój tego kraju. Czasy panowania rządów brytyjskich zapoczątkowały szereg zmian o charakterze społecznym i ekonomicznym, które całkowicie zmieniły społeczeństwo. Do 1937 roku ludność Birmy starała się odzyskać autonomie po przez strajki i ruchy niepodległościowe, które były tłumione na okrutnie krwawe sposoby. Po Anglikach kraj podbijali Japończycy, którzy mieli podobne zamiary, jednak na pomoc Birmie przybyli Anglicy, którzy pomogli pokonać Japonię w 1945 r.

Czasy reżimu komunistycznego

Nieudana próba budowy państwa demokratycznego zakończyła się w 1947 r. wraz ze śmiercią premiera Aung San. Od uzyskania niepodległości w 1948 r. Kraj był w trakcie jednej z najdłużej trwających wojen domowych.
Wojsko przeprowadziło zamach stanu w 1962 r. po czym zapanował reżim komunistyczny a kraj pogrążył się w biedzie. Ruchy społeczne podejmowały próby obalania dyktatury rządowej i wojskowej. Między czasie dokonano zmiany nazwy kraju z Birma na Myanma.
W 1990 roku w po „wolnych” wyborach wojskowi nie zezwolili na zabranie nowego parlamentu, wielu ludzi trafiło do niewoli. 2007 rok to kolejne demonstracje ludu, które zapoczątkowały zmiany administracyjne w Birmie.

Birma wczoraj i dziś

Rok 2011 uważany jest za początek odwilży tego kraju. 2015 rok przyniósł wolne wybory i wyłonienie demokratycznego przywódcy Aung San Suu Kyi.
Birma znacznie zmieniła się społecznie i gospodarczo, to piękny kraj, który rozwija się, otwiera się na turystów, budują się nowe budynki. Powstaje dużo inwestycji głównie z Japonii, Tajlandii i innych krajów. Gospodarka idzie do przodu jednak wciąż jest najbiedniejszym krajem południowo – wschodniej Azji. Ponad to boryka się z problemami wewnętrznymi, warto o tym pamiętać planując wycieczkę w te rejony. Warto korzystać z usług lokalnych biur, prywatnych kwater i kupować od ludzi na ulicy co daje pewność, że pieniądze, które wydajemy trafiają właśnie do tych zwykłych ludzi.