Wzmacniacze do gitary akustycznej- 5 kluczowych elementów

Każdy, kto choć raz spotkał się z nagłośnieniem w sali próbnej wie, jak ważny jest to czynnik przy pracy z mikrofonem. Wzmacniacze do gitary akustycznej to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą w szybki sposób urozmaicić jakość swojego dźwięku. Sale koncertowe, czy puby, to idealne miejsca do zastosowania tej metody. Wystarczy, że podłączymy gitarę do sprzętu i już możemy cieszyć się dobrej jakości brzmieniem.

Wzmacniacze do gitary akustycznej- na co należy zwrócić uwagę?

Moc
Istotnym elementem przy doborze sprzętu jest jego moc. W zależności od tego, gdzie gramy, często zależy nam na odpowiednim nagłośnieniu. To z kolei przekłada się na szybkość naszej gry oraz tego, jak zaprezentujemy się przed publicznością. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dźwiękiem, to na początek sprawdzi się moc 30W. Bez problemu nagłośni to mniejsze pomieszczenia, takie jak puby czy kawiarnie. Z kolei jeśli jesteś osobą, która gra na większych koncertach, to zdecydowanie warto wybrać urządzenie o mocy zbliżonej do 100W. W przypadku, gdy mamy styczność z wielkimi salami, to konieczna może być pomoc firmy nagłośnieniowej. Zalety korzystania z firmy zewnętrznych to przede wszystkim sprzęt dostępny od ręki oraz wsparcie doświadczonego akustyka.

Wymiary
Dobry sprzęt wcale nie musi sporo ważyć. Przykładem jest combo Laney LA30D, który jest zarówno funkcjonalny, jak i jest niewielkich rozmiarów. W tym przypadku relatywnie niska cena, moc oraz rozmiar idą ze sobą w parze. Bez problemu nagłośni on pomieszczenie w domu lub małą salę próbną.

Wyjście DI
Pozwala na ograniczenie dodatkowych sprzętów zewnętrznych. Wyjście DI można bezpośrednio połączyć z zewnętrznym systemem nagłośnieniowym. W praktyce oznacza to, że dzięki temu wejściu można podłączyć się na przykład do miksera na koncercie.

Efekty dodatkowe
Efekty umieszczone przez producentów mają za zadanie wzbogacić brzmienie w trakcie występu. Te na które warto zwrócić uwagę, to przycisk Shape, który rozjaśnia i jakość dźwięku w gitarze. Z kolei funkcja Warm pozwala ocieplić brzmienie instrumentu. Popularnymi gałkami są equalizery EQ, które pełnią funkcję regulacji częstotliwości. Najczęściej spotykane efekty pogłosowe to Reverb. Do Modulujących zaś zaliczymy Chorus i Flanger.

Konstrukcje dwukanałowe
Umożliwia uzyskanie wzmocnienia przestrzeni oraz otrzymanie lepszej głębi dźwięku. Podłączenie mikrofonu to również kolejna zaleta kanału dwukanałowego. Pozwoli to nagłośnić nawet niewielki występ i uzyskać lepszą jakość dźwięku.