Polska jest krajem bardzo zróżnicowanym kulturowo, dzięki czemu każdy region naszego kraju posiada swoje własne różnorodne barwne tradycje weselne będące charakterystyczne dla tych że właśnie stron. Mimo nowoczesnych dekoracji, muzyki, czy strojów, wciąż świadomie lub nie lubimy kultywować dawne zwyczaje i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Województwo Podlaskie obfituje w mnogość tradycji ślubnych związanych z kulturą tego regionu.
Wpływy wschodnich kultur na tradycje Słowian
Mówiąc o Podlasiu należy pamiętać, że jest to obszar stykania się wielu różnych kultur. Miejscowa ludność mieszała się tu również z białorusinami, ukraińcami, rosjanami, romami i innymi. Jest to więc teren niezwykły i bogaty w różnorodne tradycje, których nie można spotkać nigdzie indziej. Warto wspomnieć, na przykład o ukraińskich tradycjach kultywowanych na Podlasiu jeżeli chodzi o wesele, gdzie między innymi panna młoda i pan młody stają się kniaziem i kniahinią, a zgromadzeni na weselu stają pośrednikiem między błogosławieństwem od Boga i od rodu. Ważnym też było uzyskanie od przyszłych teściów błogosławieństwa. Aby je zdobyć przyszły Pan Młody musiał przyjść do domu Panny Młodej z dwoma bukietami kwiatów oraz butelką wódki.
Podlaskie zwyczaje
Wiele zwyczajów weselnych jest typowa dla całego kraju. Jednak gdzieniegdzie zachowały się wyjątkowe tradycje. Na Podlasiu jednym z charakterystycznych zwyczajów jest tak zwany “korowaj weselny”. To tradycyjne ciasto ozdobiony dekoracjami z kwiatów oraz jagód. To tradycyjne ciasto przygotowywano ostatniego dnia przed ślubem, co ważne przy jego wypieku nie mogli być obecni żadni mężczyźni. Bardzo istotnym elementem na Podlasiu jest także wyjście nowożeńców z domu, ponieważ otrzymują oni od rodziny i sąsiadów drobny podarunek oraz alkohol. Już w tym momencie rozpoczyna się radosne świętowanie. Miało ono przynieść młodej parze szczęście. Wesele po podlasku nie miałoby miejsca bez tradycyjnej biesiady ze śpiewami, rozmowami i piciem wódki przy wspólnym stole.