Czym są wysłodki melasowane?

Nie od dzisiaj ludzie hodują różne zwierzęta, czy to domowe czy gospodarcze. Najczęściej możemy spotkać się z tym u ludzi mieszkających na wsiach. Dlaczego? Na pewno dlatego, że dla niektórych osób jest to po prostu sposób na zarobek. Ale nie tylko dlatego na wsi hoduje się zwierzęta. Na pewno jak się ma swoje to życie jest tańsze, no i oczywiście zdrowsze. Każdy wie co je, bez żadnych chemii. Ale czy wszyscy wiedzą jak karmić zwierzęta? Jeśli nie to niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jak i czym karmić zwierzęta gospodarcze.

Czym karmić zwierzęta hodowlane?

Nie wszyscy może wiedzą, ale o takie zwierzęta także trzeba dbać. Muszą mieć wprowadzoną odpowiednią dietę. Czyli nie można dawać im do jedzenia byle czego. Ma to bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o budowanie ich odporności. Jeśli prawidłowo się odżywiają jest znacznie mniejsze ryzyko różnych chorób. Jakie zwierzęta można hodować? Oczywiście bydło, drób, trzodę chlewną, ale i owce, kozy czy konie. I każde z tych zwierząt ma swoją, odpowiednią dietę. Najważniejszymi składnikami jakie musimy dostarczać wraz z pożywieniem są witaminy i minerały, białka, czy niezbędne włókna pokarmowe. Dużo gospodarzy karmi swoje zwierzęta gospodarcze wyłącznie paszą. Ale czy to jest dobre rozwiązanie? Często są też podawane wysłodki melasowane. Co to właściwie jest? Możemy wyróżnić wysłodki buraczane. Jest produktem ubocznym przemysłu cukrowniczego.

Ze względu na swoje właściwości są cenną paszą dla zwierząt gospodarskich i koni. Ale uważaj – miazga to nie to samo, co miazga. Na rynku pasz tania pulpa jest sprzedawana na tony, która jest bezpośrednim odpadem cukierni. Jest to wysokoenergetyczna i smaczna pasza np. Dla bydła, ale niekoniecznie odpowiednia do karmienia koni. Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje wysłodków buraczanych: z melasą i bez melasy. Melasa jest dodawana głównie po to, aby poprawić jej smakowitość i zmniejszyć ilość pyłu. Syrop z melasy ma wyższy indeks glikemiczny, podobny do owsa. Według badań po jedzeniu powodują znaczny wzrost poziomu cukru we krwi.

Warto stosować wysłodki. Głównie dlatego, że daje ona dodatkowe nawodnienie, jest bezpieczna dla zdrowia zwierząt hodowlanych, posiada super włókno, no i najważniejsze to to, iż daje dodatkowe ogrzewanie podczas zimy. Warto także dodać ile dziennie powinno się podawać wysłodki. Jeśli chodzi o krowy mleczne to między 2 a 4 kg dziennie, opasy do 2 kg dziennie, krowy zasuszone tylko 1 kg dziennie a tuczniki ok 3 kg dziennie. Nie powinno się przekraczać zalecanej dawki. Najlepiej, aby wysłodki były suche, nie mogą być bardzo wilgotne.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż jeśli ktoś planuje zacząć hodować zwierzęta gospodarcze to musi dowiedzieć się najpierw czym karmić dane zwierzę. Jaka powinna być dawka i jaki pokarm. To dość ważne, aby później te zwierzęta dobrze się rozwijały, rosły i nie chorowały. Warto zakupić wysłodki melasowane . Wszystko dlatego, iż mają one wszystkie niezbędne dla zwierząt składniki. Jest to duża „bomba energetyczna”, czyli daje odpowiednią ilość energii.