Nowoczesna technika druku

Świat idzie naprzód i wiele spraw, które jeszcze kilka lat temu były trudne do wykonania lub wydawały się zupełnie niemożliwe, dziś można wykonać z łatwością. Do takich należy również kwestia druku – od czasu Gutenberga i jego maszyny drukarskiej zastosowano wiele nowych procesów i usprawnień, dzięki którym druk jest łatwiejszy a klient zlecający usługi – zadowolony.
Odpowiadając na pytanie: co to jest poligrafia łatwo porównać ją do druku, jednak byłoby to duże uproszczenie. Poligrafia jest działem gospodarki zajmującym się przemysłowymi technikami drukarskimi. To również wytwarzanie różnych wyrobów drukarskich zgodnie z zapotrzebowaniem rynku czy indywidualnymi potrzebami klientów.

Zastosowanie

Zastosowanie poligrafii może być bardzo różne i znajduje odzwierciedlenie w różnych sprawach codziennego życia. Są to usługi świadczone zarówno indywidualnie jak i firmowo. Przykładowo, zastosowanie poligrafii może obejmować przygotowanie do druku i wykonanie wizytówek, katalogów, ulotek, druków firmowych, kalendarzy, teczek, itp. Przy użyciu co to jest poligrafia można wykonać naklejki, fototapety czy billboardy oraz inne produkty reklamowe. Można również usprawniać już istniejące projekty czyniąc je atrakcyjniejszymi dla klientów.

Procesy produkcji poligraficznej

Produkcję poligraficzną można podzielić na kilka etapów: prepress, press i postpress.
Prepress to projektowanie, obróbka, montaż obrazu oraz wykonanie formy drukowej.
Press to drukowanie na różne sposoby: może być bez firmowe lub przybrać formę z formą: wypukłe, płaskie, wklęsłe czy farboprzenikalne.
Postpress natomiast to proces obróbki introligatorskiej, uszlachetniania druku, logistyki oraz spedycji.

Łatwo zauważyć, że poligrafia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną przemysłu jak również służy wielu z nas w codziennym życiu. Znajduje swe zastosowanie w branży reklamowej, drukarskiej ale może być przydatna również każdemu konsumentowi, np. przy przygotowywaniu i wykonywaniu druków użytkowych na co dzień, takich jak zaproszenia, ulotki, prace naukowe itp.